Перейти до основного вмісту

ООН: в Ємені залишилося 7 євреїв

Євреї почали селитися на півдні Аравійського півострова ще до руйнування Першого Храму, у середині минулого століття громада Ємену налічувала близько 50 000 осіб, але сьогодні від неї майже нічого не залишилося.

Згідно зі звітом Радбезу ООН, який базується на даних видання Jewish Insider, повстанці-хусити практично витіснили євреїв з країни, яка потерпає від громадянської війни.

«Було задокументовано систематичні переслідування євреїв у районах, контрольованих хуситами, — йдеться у 300-сторінковому звіті. — Більшість єврейського населення залишила Ємен після декількох років переслідувань, які почалися за часів президентства Алі Абдулли Салеха і посилилися при хуситах. На сьогоднішній день відомо про сімох євреїв, що залишаються у Ємені, один з яких перебуває під вартою, незважаючи на наказ про його звільнення».

Судячи з усього, це стосується Леві Мархабі, заарештованого за допомогу групі одноплемінників у доставці 800-річного сувоя Тори до Ізраїлю. У березні 2021 року нечисленні євреї Ємену були вигнані з країни в обмін на визволення Мархабі. Проте, судячи з усього, він, як і раніше, перебуває в ув'язненні.

Шиїтське угруповання хуситів, яке підтримує Іран, ліквідувало у 2017 році президента Салеха — його машину підірвали з гранатомета, а сам президент був убитий пострілом снайпера. Це надало громадянській війні нового імпульсу.

У доповіді наголошується, що хусити проповідують ненависть до євреїв навіть у школах. Від дітей вимагали регулярно вигукувати хуситське гасло «Смерть Америці, смерть Ізраїлю, прокляття євреям, перемога ісламу», — так описується літній табір хуситів.

З 2020 року ісламісти робили вилазки на територію Саудівської Аравії, обстрілюючи балістичними ракетами міста Ер-Ріяд та Джизан. Нещодавно об'єктом атак радикалів стали ОАЕ — внаслідок недавньої атаки загинуло троє мирних жителів Абу-Дабі.

Окрім Мархабі, в країні залишається декілька самотніх літніх євреїв. Але єврейське життя у Ємені вже практично знищено.

Костянтин Мельман

Немає часу відвідувати сайт? Підпишіться на розсилку і отримуйте найважливіше в одному листі

Отлично, вы подписаны на нашу рассылку!
Ранее вы уже были подписаны на нашу рассылку